Render Nedir? Nasıl Alınır? Render Programları Nelerdir?

Bugün 3D render bir görüntü görmüş olmanız için iyi bir şans var. İster çizgi film izliyor olun, ister bir dergiyi karıştırıyor, sabah işe giderken reklam panolarına bakıyor veya telefonunuzdan sosyal medyada geziniyor olun, 3D render olarak bilinen işlem tarafından oluşturulan görüntülerle karşılaşmanız olasıdır. Aslında, 3D render görüntüler pazarlamacılar, reklamcılar, içerik üreticileri ve diğerleri için önemli bir görsel içerik biçimi haline geldi.

Ve 3D render görüntüler muhtemelen günlük yaşamınızın standart bir parçası haline gelmiş olsa da, bunlar sahne arkasında basit olmaktan başka bir şey değildir. İşte bu dinamik görüntülerin arkasındaki 3D render sürecine bir göz atın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

3D Render: Genel Bakış

3D render, bilgileri 3D modelden 2D görüntüye dönüştürme işlemidir. 3D render, kasıtlı olarak gerçekçi olmayandan fotogerçekçi olarak adlandırılana kadar çeşitli görüntüler oluşturmak için kullanılabilir. Geleneksel bir kamera tarafından çekilen görüntülere o kadar çok benziyor ki, çoğu tüketici bir 3D render ile gerçek bir fotoğraf arasındaki farkı anlayamıyor.

Gerçekçi olsun ya da olmasın, 3D render edilmiş her görüntünün arkasında 3D modelleme ile başlayan bir render süreci vardır. 3D render süreci karmaşıktır. İlk günlerde bu, yalnızca geniş cepleri ve çok sayıda kaynağı olan büyük kuruluşlar tarafından erişilebilir olduğu anlamına geliyordu.  Günümüzde bu teknolojinin erişilebilirliği değişmektedir. 3D render sürecini yürütmek için gereken yazılım ve araçlar iyileştirildi ve daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldi. Artık neredeyse her büyüklükteki kuruluş, tüm pazarlama bütçelerini harcamadan 3D render görüntüler oluşturabilir. Bunun nasıl mümkün olduğunu anlamak için 3D oluşturma sürecine bir göz atalım.

Render Nedir
Render Nedir

3D Render Nasıl Çalışır?

3D render süreci, strateji, yazılım ve sanatın bir kombinasyonunu içerir. Hangi öğeleri 3D olarak görselleştirmek istediğinize dair bir planınızın olması yeterli değildir; ayrıca nihai ürünün izleyicilere çekici görünmesini sağlamak için doğru araçlara, bilgisayar yazılımına ve deneyime sahip olmanız gerekir. 3D grafik oluşturma süreci şunları içerir:

 • 3D modelleme: Bu adımda, 3D olarak oluşturulacak nesne veya sahne, nesnenin veya sahnenin yüzeyini temsil eden matematiksel bir ifade olan dijital bir model ile temsil edilir. 3D modeller oluşturan kişiler bunu yapmak için yazılım kullanır.
 • Aydınlatma: Oluşturmanın bu aşaması, doğal veya profesyonel ışık kaynaklarını simüle etmek için yazılım algoritmalarının kullanılmasını içerir. Işığın kırılması veya hareket bulanıklığı gibi ışık efektleri, görüntünün üç boyutlu olduğu yanılsamasını geliştirmek için 3D modelleme yazılımında oluşturulur. Fotogerçekçi 2D görüntüler söz konusu olduğunda, aydınlatma da görüntünün algılanan üç boyutluluğuna katkıda bulunabilir.
 • Tekstüre etme: Bu adımda yazılım, 3B sahne veya 3B nesne içinde bulunan yüzeylerin dokusunu eşler. Bunu, beynimize çeşitli dokuların mevcut olduğuna dair sinyal veren ışık ve renk varyasyonları hakkında bilgi toplayarak yapar. Doku oluşturma, fotogerçekçi 3D render görüntüler için anahtardır.
 • Oluşturma: Bu, görüntüyü oluşturmanın asıl eylemidir. Bu aşamada, 3D modelleme yazılımı modeli, daha sonra geniş bir görsel içerik yelpazesine dahil edilebilecek yüksek çözünürlüklü tek bir görüntüye dönüştürür.
 • İyileştirme: Oluşturma tamamlandıktan sonra, 3D sanatçıların genellikle görüntünün görünümüne ince ayar yapmak için ek düzenleme yapmaları gerekir. Bu, müşterinin beklentilerini karşılayan ve aşan görüntüye bir cila ve fotogerçekçilik sağlayan aydınlatma, doku oluşturma veya diğer düzenleme işlemlerinin bir kombinasyonunu içerebilir. Oluşturulan görüntü rafine edildikten ve tamamlanmış kabul edildikten sonra her türlü uygulamada kullanılabilir.
Önerilen İçerik :   Kiriş Nedir, Kiriş Çeşitleri Nelerdir?

Piyasadaki En İyi 3D Render Programları

 1. Lumion 3D
 2. Thea Render
 3. Maxwell Render
 4. Arnold
 5. Keyshot Render
 6. Artlantis
 7. Blender
 8. Rhino
 9. Corona Renderer
 10. Viz Render
 11. Mental Ray
 12. Cheetah 3D
 13. Foyr
 14. Octane Render
 15. 3Delight

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir