Uygun Fiyatlı ve Performansı Yüksek Dış Cephe Kaplama Malzemeleri

Dış duvar kaplama malzemeleri, belki de daha çok beklenen tuğla veya ahşabın ötesine geçmiştir. Tuğla ve ahşap sevilmeye devam ederken, mimarlar ve tasarımcılar da metal kompozit malzeme ve heyecan verici, yenilikçi pişmiş toprak çözümler gibi çözümlere yöneliyor. İşte en popüler dış cephe kaplama malzemelerinden bazıları ve günümüz mimarlarının neden bu seçenekleri göz önünde bulundurması gerektiği. Aşağıda, farklı dış cephe kaplama seçeneklerinin artıları, eksileri ve fiyatlarına bakacağız. Her bir malzeme için somutlaşan enerjiyi,   malzemenin üretiminde doğrudan kullanılan enerji miktarı olan proses enerji gereksinimi (PER) aracılığıyla hesaplıyoruz. Bu, kilogram başına megajoule (MJ/kg) cinsinden ölçülür.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tuğla Cephe Nedir?

Tuğla, dış cephe kaplaması için en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Güzel olmasının yanı sıra, bu malzemenin bulunması ve kaynağı kolaydır ve çoğu müteahhit, tuğla ve harçla inşa etme konusunda deneyimlidir.

Tuğla ve harç kaplama, doğal malzemelerden, yani tuğla oluşturmak için fırınlarda yakılan killi topraktan elde edilir. Herhangi bir dış boyaya ihtiyaç duymaz ve ömür boyu dayanabilirler. Tuğlalar, pasif güneş evleri için ısıyı yakalamak için kullanılabilecek bir termal kütle sunar. Duvar kaplaması ile dış tuğla kaplama arasındaki boşluk da eve ek yalıtım sağlar.

Tuğla kaplamanın ana çevresel dezavantajı, tuğlaları yapmak için gereken muazzam enerji maliyetidir. Tuğlalar fırınlarda yakıldığı için tuğla yapımında büyük miktarda enerji harcanır. Tuğlaları bağlamak için kullanılan harç çimento içerir ve çimento endüstrisinin karbon ayak izi, küresel karbondioksit emisyonlarının %5’ini oluşturur.

Vinil Siding Nedir?

Vinil siding, yeni evlerde en yaygın kullanılan dış cephe kaplamasıdır ve 2015’ten beri hanelerin %27’sinden fazlası bu siding alternatifini kullanmaktadır. Vinil, polivinil klorürden (PVC) yapılmış bir plastik kaplama türüdür. Genellikle ahşap damarların görünümünü taklit ederek boyalı fıçı tahtası veya kiremit kaplamaya benzer bir görünüm sağlar. Çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur ve satın alınabilirliği, dayanıklılığı ve nispeten düşük bakım gereksinimleri nedeniyle popülerdir.

Dis Cephe Kaplama Malzemeleri
Dis Cephe Kaplama Malzemeleri

Öte yandan, vinil siding son derece uzun bir ömre sahiptir ve rutin olarak çok az bakım gerektirerek 50 yılı aşkın bir süre devam eder. Vinil, en ucuz dış cephe kaplama seçeneklerinden biridir. Yalıtımlı vinil kaplamayı tercih ederseniz, evinizin genel yalıtım kapasitesinin R-değerini artırabilirsiniz. Vinil siding’in, tuğla siding’e göre enerji ve yakıtın yarısından daha azını tükettiği bildiriliyor.

Önerilen İçerik :   Grobeton Uygulaması Nedir?

Vinil siding’in en belirgin olumsuz yönü, yenilenemeyen bir kaynaktan elde edilmesidir. Vinil kaplamayı oluşturan polivinil klorür (PVC),  insanlar için bilinen bir kanserojendir. Üretimi sırasında dioksinlere maruz kalan kişilerde ve ilerleyen zamanlarda PVC malzemenin alev alması durumunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Kompozit Siding

Kompozit siding, genellikle talaş, hurda ağaç ve diğer ürünlerden yapılan, az bakım gerektiren bir dış cephe kaplama ürünüdür. Bağlayıcıların VOC’leri genellikle düşüktür ve minimum üretim atığı vardır. Kompozit kaplama, gerçek ahşabın estetiğini taklit edecek şekilde yapılır. Genellikle suya, döküntüye ve elementlere karşı daha az hassastır. Aşağıda ele aldığımız PVC Kompozit ve Fiber Çimento da dahil olmak üzere birkaç ek ürünün kompozit ailenin bir parçası olduğunu not etmek önemlidir.

Kompozit siding, uzun ömürlü, hafif, az bakım gerektiren ve uygun maliyetlidir. Kompozit, bazı alternatif kaplama ürünlerinin aksine neme, böceklere ve yangına karşı dayanıklıdır. Ayrıca genişlemez veya daralmaz. Kompozit siding’in önceki versiyonları neme bağlı arızalar yaşarken, önemli miktarda Ar-Ge, dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü artırdı. Şüpheciler için, gerçek dünyadaki araştırmalar hala yeni ve nispeten sınırlı olduğundan, çoğu üretici çoğu alternatifi aşan garantiler sunar.

Kompozit siding pazar için hala yenidir. Ürünün kullanım ömrü boyunca yatırım getirisi hakkında çok az bilgi vardır ve garantiler değişiklik gösterir. Malzemeler ve üretim süreçleri, ürünün kullanım ömrünün sonunda yeniden kullanılabilir mi yoksa geri dönüştürülebilir mi olduğunu belirleyebilir. Üreticiye üretim sürecini ve kullanım ömrünün sonunda geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini veya yeniden kullanılıp kullanılamayacağını sormak çok önemlidir. Bunlar bir tür geri dönüştürülmüş yapı ürünleri olsa da, yüksek formaldehit seviyelerine veya tehlikeli VOC’leri açığa çıkaran diğer yapışkan malzemelere sahip olabilirler. Üreticiler, sahip olabileceğiniz çevresel endişeleri gidermek için kaynak bulma ve üretim süreçleriyle ilgili soruları yanıtlayabilir.

Önerilen İçerik :   Beton Dökümü Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

PVC Kompozit Cephe Nedir?

Polivinil klorür (PVC) kompozit kaplama, Hollanda bindirmesi, boncuklu, dikey, kütük, kiremit, fıçı tahtası veya tahta ve çıtayı simüle etmek için kullanılan ve gerçek ahşabın şekline ve kesimine çok benzeyen plastik bir dış cephe kaplamasıdır.

PVC kompozit dış cephe kaplaması minimum 30 yıl dayanır ve bakım gerektirmez. Vinil siding PVC’den yapılırken, kompozit siding tipik olarak bugün evlerde yaygın olarak bulunan vinilden %500 daha kalındır. Artan kalınlık sayesinde, PVC kompozit siding, geleneksel vinil siding ile karşılaştırıldığında ek R-değeri ve gürültü azaltma sunar. Çoğu PVC kompozit dış cephe kaplaması, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılır ve kullanım ömrünün sonunda geri dönüştürülür.

PVC Kompozit dış cephe kaplaması piyasada henüz yenidir. Test oldukça olumlu olsa da, bazıları uzun vadeli gerçek dünya doğrulama eksikliğini endişe verici bulabilir. Üreticiler, Ar-Ge’ye önemli miktarda para harcadılar ve genellikle geleneksel dış cephe kaplama seçeneklerine kıyasla daha uzun garanti süreleri sunarak ürünlerinin yanında yer alıyorlar.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir