Türk Üçgeni Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Türk üçgeni dikkat çekici nitelikte olan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Konu mimari olduğundan dolayı Türk üçgeni konusu ayrı bir önem kazanır. Bundan dolayı konu hakkında anlaşılır ve detaylı nitelikte bilgilerin verilmesi önemlidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Türk Üçgeni Nedir?

Türk üçgeni konusu ile alakalı olarak en fazla sorulmakta olan sorulardan bir tanesi Türk üçgeni nedir sorusudur. Türk üçgeni nedir sorusuna yanıt olarak: Kare tabanlı bir mekanı kubbeyle kapamaya çalışılması sırasında ortaya çıkmış olan atraksiyonlardan biridir. Türk üçgeni en çok Selçuklu döneminde inşa edilmiş yapılarda görülür.

Kare kesitli mekanın tepesini içten teğet kubbeyle kapatırken kenarda kalmakta olan boşlukları eğimli üçgen biçiminde rendelemek sureti ile köşelerde sıfırlamanız durumunda bina cephesine karşıdan bakıldığı zaman yarım sekizgen üzerinde kubbe gibi bir form görülmesi sağlanabilmektedir. Bu şekilde oluşturulmuş olan görünüm Türk üçgeni olarak adlandırılmaktadır. Ortaya çıkan görüntü ise bir hayli kaba bir görsellik oluşturur.

Turk Ucgeni Ozellikleri Nelerdir
Turk Ucgeni Ozellikleri Nelerdir

Türk Üçgeninin Mucidi Kimdir ve Kim Tarafından Bulundu?

Türk üçgeni ile alakalı en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Türk üçgeninin mucidi kimdir ve kim tarafından bulunmuştur sorusunun cevabıdır. Bu soruya yanıt bulmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. İnternet ortamında konu hakkında bilgilendirici ve doğru nitelikte olan bilgilerin verilmesi son derece büyük önem kazanmaktadır.

Türk üçgeni mucidi kimdir soruna yanıt olarak: Türk üçgeni Ömer Hayyam tarafından bulunmuştur. Türk üçgeni Selçuklular zamanında ki eserlerde yaygın olarak kullanılmıştır ve kare alt tarafın üzerine kubbenin oturtabilmesi amacı ile yapılan mimari geçiş ögesi olma özelliği taşır.

Mimaride Türk Üçgeni Özellikleri

Geçmişi zamanlara dayanan kubbe mimarisinin imalatının gerçekleştirilmesi için çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Geliştirilen teknikler, kubbe mimarisinin en önemli sorunlarından birini oluşturmakta olan çokgen veya kare tabandan dairesel forma geçişe çözüm bulmuşlardır. Bulunan çözüm yollarından bir tanesi de Türk Üçgeni adı ile alınan uygulamadır.

Önerilen İçerik :   İmarlı Arsa ile İmarsız Arsa Nedir, Farkları Nelerdir?

Çokgen veya kare plan şemasından dairesel bir eleman olma özelliği taşıyan kubbe örtüsüne geçiş, eski zamanlarda önemli mimari sorunlardan birini oluşturmuştur. Bu geçiş sağlandığında üst örtünün yükü taşıyıcı sisteme güvenli şekilde aktarılması ile birlikte yapının estetiğinin de korunması önemli bir konudur. Bunun için eski zamanlarda ”Pandantif”, ”Tromb” ve ”Türk Üçgeni” gibi akılcı çözümler ortaya çıkmıştır.  Türk Üçgeni’ni diğer geçiş elemanlarından ayırmakta olan en önemli özelliği ise emniyeti ile birlikte estetiğe de önem vermesidir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir