Peyzaj Nedir?

Peyzaj, bir alandaki doğal çevreyi belirli bir şekilde görünmesi için manipüle etmeyi içeren bir meslektir. Bu meslek genellikle büyük ölçüde bahçeciliğe dayanır, ancak çevre düzenlemesi aynı zamanda duvarların ve diğer özelliklerin kurulmasını, binaların inşasını ve bir alanın bir bütün olarak değerlendirilmesini içerir. Bir alanı çekici gösterme arzusundan, bir alanı rekreasyon için işlevsel hale getirme çabasına kadar, çevre düzenlemesi yapmak için çeşitli nedenler vardır.

Her yerleşik kıtadaki eski kültürlerden özenle hazırlanmış bahçelerin kanıtlarının kanıtladığı gibi, insanlar binlerce yıldır çevre düzenlemesi yapıyorlar. Peyzaj genellikle tapınakların, sarayların ve kamusal alanların etrafındaki alanı güzelleştirmek için kullanıldı, ancak aynı zamanda özel evlerde ve çevresinde de kullanıldı. Örneğin Romalılar, yalnızca hane halkının yararlandığı peyzajlı kapalı avlulara sahip evlere sahipken, Mayalar tapınaklarına giden yürüyüş yollarını özenle dikilmiş bitkilerle kapladılar. Bazı Kızılderili kabileleri tarafından mahsul ekimi amacıyla inşa edilen bahçe teraslarının kanıtladığı gibi, peyzajın pratik bir işlevi de olabilir.

Tipik olarak, çevre düzenlemesi, bir evi çevreleyen mülk, ofis binası, müze veya benzer yapı gibi belirli bir alanla sınırlıdır. Genellikle bir peyzaj mimarı, projeye binayı ve bağlamını çizerek, doğal çevrenin nasıl göründüğüne bakarak ve komşu binalar, zayıf toprak kalitesi ve benzeri gibi sınırlamaları inceleyerek başlar. Peyzaj mimarı, peyzaj düzenlemesi yapılacak alanların bir haritasına sahip olduğunda, tasarım hakkında düşünmeye başlayabilir.

Peyzaj Nedir
Peyzaj Nedir

Peyzaj genellikle yolların döşenmesiyle başlar ve oradan çeşmeler, havuzlar, banklar, çardaklar, taş istinat duvarları ve diğer özellikleri içerebilecek yemyeşil bir ortam yaratmak için inşa edilir. Temel atıldıktan sonra, peyzaj mimarı istenen görünümü oluşturmak için çalılar, ağaçlar, bitkiler vb. eklemeye başlayabilir. Peyzaj, geleneksel bir bahçe, yerel bir bitki bahçesi veya az su tüketen bir bahçe durumunda olduğu gibi temalı olabilir.

Önerilen İçerik :   İnşaat Mühendisliği Mezunları için Tavsiyeler

Bu meslek aynı zamanda bir sanattır ve doğal çevrenin mevcut özelliklerini takdir etmek ve onları en iyi şekilde nasıl manipüle edebileceğini düşünmek iyi bir göz gerektirir. İyi çevre düzenlemesi, doğal çevreyle savaşmak yerine onunla sorunsuz bir şekilde akar. Peyzaj ayrıca, yıllarca iyi görünmeye devam etmesini sağlamak için kapsamlı bakım gerektirir. Bir alanın peyzajı yapıldıktan sonra, peyzaj mimarı başka bir projeye geçerken, peyzajın bireysel yönlerini iyi durumda tutabilecek bir bahçıvan veya bakım ekibine devredilebilir.

Peyzaj ve Bahçıvanlık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Peyzaj ve bahçecilik birçok benzerliği paylaşırken, ikisi arasında da farklılıklar vardır. İlk büyük fark, çevre düzenlemesinin sadece bitkilerden çok daha fazlasını içermesidir.

Bazı peyzajlarda, iklim ve diğer çevresel faktörler nedeniyle çok az bitki hayatta kalacaktır. Bu, peyzaj mimarlarının bir alana görsel çekicilik ve işlevsellik katmak için sadece bitkilerin yanı sıra başka yaratıcı yollar düşünmesine neden olur. Bu nedenle, çevre düzenlemesi genellikle sanat ve tasarım bilgisi (ve bazen sınıflar) gerektirir. Peyzajın bakımı, diğer hizmetler arasında çim biçmek ve ağaç uzuvlarını kesmek de dahil olmak üzere, genellikle bir peyzaj mimarının işinin bir parçasıdır.

Peyzaj ayrıca inşaat uygulamaları bilgisini de içerir, çünkü bazen zorlu çevre düzenlemesi olarak adlandırılan yapıların inşa edilmesini ve kurulmasını içerebilir. Öte yandan, bahçeciliğin büyük odak noktası yumuşak peyzaj veya bitkiler ve topraktır.

Bir yanılgı, bahçeciliğin yalnızca canlılara odaklandığıdır. Bu tamamen doğru değil çünkü bahçıvanlar, bitki büyümesini desteklemek için toprağı en uygun hale getirmek için toprağı değiştirebilmelidir. Ayrıca bitkilerin ihtiyaç duydukları miktarda su almalarını sağlayan sulama sistemleri kurabilmeleri gerekir.

Toprak ve sulama sistemleri, bahçeciliğin cansız, olmazsa olmaz parçalarıdır. Bu nedenle bahçecilik, hem bitki hem de toprak bilimi dersleri gerektirir. Bahçıvanlık ayrıca tarım, teknoloji ve genetik dersleri gerektirebilir. Bunun nedeni, bahçıvanların belirli iklimlerde hayatta kalmalarını artırmak için bitkileri genetik olarak değiştirmeleri gerekebilmesidir.

Önerilen İçerik :   Epoksi Nedir, Epoksi Nasıl Yapılır?

Bahçıvanlık ayrıca bitkileri ticarileştirebilmek ve peyzaj şirketlerine satış ve kullanım için sunabilmek için pazarlama ve iş stratejileri bilgisi gerektirir. Ancak, bir tüketicinin bir peyzaj şirketinden geçmesi gerekmez. Bitkileri doğrudan bir bahçıvandan satın alabilirler. Esasen, bahçıvanlar bitkileri yetiştirip satarken, bahçıvanlar bitkileri peyzaj oluşturmak için satın alır ve kullanır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir