Almanya’ya Mimar ve Mühendis Olarak Nasıl Gidilir?

Mimar ya da mühendisseniz 2020 yıllarında Almanya Federal Devletinin yürürlüğe koyduğu Nitelikli İş Göçü Yasası ile Almanya’da mesleğinize devam edebilirsiniz. Özellikle dünya ülkeleri içinde Almanya’nın mühendislik ve mimarlıkta ilerdedir. Almanya’daki üniversitelerin sunduğu iyi eğitim imkanı, iş dünyası ile üniversitelerin birlikte çalışmaları bu alanda eğitim alan ya da Almanya’da mesleğine devam etmek isteyenler sahip oldukları imkânlardan bazılarıdır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Almanya’da Mimar veya Mühendis Olarak Çalışmak İçin Gerekli Şartlar

Almanya’da mühendis ya da mimar olarak çalışmak için gerekli şartlar arasında ilgili alandan mezun olma şartı gelir. Bunun dışında Almanca yeterliliği önemli olmaktadır. Unvan ve meslek denkliği gibi yapılması gereken denklikle ilgili işlemler ayrıca uzman desteği ile tamamlanması istenilen diğer şartlardır.

Almanya’da Mimar veya Mühendislik İçin Dil Şartı Nedir?

Almanya’da mühendis ya da mimar olarak çalışmak için gerekli dil şartı en az B2 seviyesi olması gerekir. B2 seviyesine ulaşabilmek için 7 ay Almanca dil eğitimi alınması gerekmektedir. Telc B2 belgesi sahibi olanlar Almanca yeterlilik şartını sağlamış olmaktadır. Resmi işlemlerin tamamlanma süresince Türkiye’de dil eğitimi tamamlanması gerekir. Bu nedenle bir yandan resmi işlemlere başlarken bir yandan da Almanca dil eğitiminin alınması önemlidir. Uluslararası şirketlerde İngilizce dil yeterliliği ile iş bulunsa da asıl Almanca bilmenin bu anlamda bir mühendis ya da mimarın önünü açtığı bilinen bir gerçektir.

Almanya Mimar Muhendis Olarak Nasil Gidilir
Almanya Mimar Muhendis Olarak Nasil Gidilir

Almanya’da Mühendis ve Mimar Açığı

Almanya dünya ülkeleri içinde en gelişmiş ve ekonomisi güçlü ülkelerden bir tanesidir. Her alanda artarak devam eden üretim ve dünyanın neredeyse tüm ülkelere ihraç ettiği ürün yelpazesine sahip olan Almanya’da nitelikli insanların ihtiyaçları son dönemlerde artmıştır. Genç nüfusun azalması ve yaş ortalamasının ilerlemesi nedeniyle özellikle belli başlı meslek gruplarında ihtiyaç fazladır. Mimar, hemşire, mühendis, hasta, doktor ve yaşlı bakım hizmeti mesleklerindeki ihtiyaç diğer meslek gruplarına göre daha fazla olmaktadır. Alman menşeili birçok dünya markası olmuş şirketin neredeyse tüm dünyada merkezleri bulunmaktadır.

Önerilen İçerik :   2023 Alçıpan Güncel Fiyatları

Bu durum Almanya’da yetişmiş olan mühendis ve mimarların bu merkezlere kaydırılmasına ve dolaylı olarak Almanya’daki kadro açıklarına fazla olmasına neden olabilmekte. Bu nedenle Almanya’da Simens, Mercedes Benz, Bosch ve bunun gibi birçok firmalarda yetişen mühendisler bir süre sonra bu şirketlerin dünyanın çeşitli yerlerindeki merkezlere atanarak ve bununla birlikte daha iyi yaşam ve gelir standartlarını taşıdığı bilinen diğer bir gerçektir.

Almanya’da Mühendislerin Gelir Durumu

Almanya’da belli mesleklerde uzmansanız geliriniz yüksek olur. Elbette çalıştığınız kurumdaki süreye, kıdeme ve meslek tecrübenize göre değişir. Mühendis, doktor, avukat, sağlık çalışanı, mimar, öğretmenseniz geliriniz pek çok meslek grubuna göre daha yüksek olmaktadır. Almanya’nın sosyal hukuk devleti olduğu gerçeğidir. Her ne kadar saatlik maaş bazında meslek grupları yüksek gelire sahip olsa da genelde bu ülkede yaşayanlar belli bir refah seviyesine sahiptir. Bu sebeple meslek gruplarının geliri arasında uçurum derecesindeki farklar elbette olmasa da meslek guruplarının daha iyi gelirlere sahip oldukları bilinen durumdur.

Almanya’da maaşlar brüt olarak hesaplanmaktadır ve vergi sınıflarına göre değişiklik gösterir. Bir mühendis sahip olduğu meslek tecrübesi, unvan, kıdem gibi durumlara göre en az 8.000 Euro ile 35.000 Euro veya üzerinde gelir elde etmektedir. Üst düzey yönetici pozisyonunda olan mühendisler akademik unvanları varsa zaman içinde kademeli olarak 35.000 Euro ya da üzerinde gelir elde edebilmektedir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir