2023 Alçıpan Güncel Fiyatları

Alçıpan fiyatları levhanın kalınlığına, boyutuna ve şekline göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle kalın olan alçıpan levhanın fiyatı ince olandan daha yüksek olmaktadır. Alçıpan fiyatı hesaplanırken metrekare başına hesaplama yapılmaktadır. Alçıpan fiyatlarında işçilik maliyetleri hesaba katılmalıdır. Sadece satın alma ile ilgileniyorsanız ekipman ve montaj faktörlerini göz ardı edebilirsiniz. Ayrıca projenin büyüklüğüne göre fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Alçıpan Nedir?

Alçıpan iki kalın kağıt arasına preslenerek alçı sıvadan yapılan bir tür duvar kaplamadır. Genellikle ticari yapılarda ve evlerde iç duvar ya da tavan yapımında kullanılmaktadır. Klasik sıva duvarlarına göre daha uygun maliyetlidir. Alçıpan montajı yapılırken levha duvara vida ya da çivi ile tutturulmaktadır. Kesintisiz bir yüzey elde etmek için derz dolgu kullanılmaktadır. Daha sonra kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra yüzey zımparalanarak düzleştirilmektedir.

Alçıpan Levha Nedir?

Alçıpan levha, alçıpanın düz plaka haline getirilmiş bir biçimidir. Alçıpan levha oluşturulurken iki yaprak kağıt arasına alçı sıvayla su koyularak bir karışım elde edilmektedir. Daha sonra söz konusu karışım preslenmektedir. Alçıpan levhalar birbirinden farklı boyutlarda olabilmektedir. Her bir inşaat projesinde kullanılacak miktar farklıdır. Boyutları ve kalınlıkları en değişken yönleridir. Bazı alçıpan levhalar farklı kaplamalarda olmaktadır.

Alçıpan levhaların sonradan boyanması mümkündür. Genellikle odada ne tür bir görünüm istenirse ona uygun şekillendirme yapılmaktadır. Çok yönlü olması nedeniyle ekstra avantaj kazandıran bir durumdur. Alçıpan levha fiyatı plaka boyutlarına ve kalınlıklarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Malzemenin kalınlığı en önemli faktör olsa da malzemenin kalitesine dikkat edilmesi gerekir. Fiyat hesaplaması metrekare üzerinden yapılmaktadır.

2023 Alcipan Guncel Fiyatlari
2023 Alcipan Guncel Fiyatlari

Alçıpan Levha Çeşitleri Nelerdir?

Alçıpan levhalar tavan ve duvar oluşturabilmek için kullanılır. Kullanım amaçlarına uygun bir şekilde çeşitli farklı türleri bulunmaktadır. Ses yalıtımına dayanıklı olanlardan neme kadar farklı şekillerde üretilebilmektedir.

 • Standart alçıpan levha: Standart alçıpan levha en çok kullanılan alçıpan türlerinden bir tanesidir. Neredeyse bütün tavanlar ve iç duvarlar için idealdir. Farklı gereksinimlere uyacak bir şekilde uygulanabilir.
 • Yangına dayanıklı alçıpan levha: Yangına dayanıklı alçıpan levha kırmızı renkte olmaktadır. Yangına karşı ekstra dayanıklı olacak şekilde tasarlanmaktadır. Daha çok kamusal alanlarda ve okullarda kullanılır.
 • Ses yalıtımlı alçıpan levha: Ses yalıtımlı alçıpan levhalar kahverengi renkte olmaktadır. Odalar arasında ses iletimini azaltabilmek için özel olarak tasarlanmaktadır. Özellikle konaklama odaklı yapılarda tercih edilmektedir.
 • Darbeye dayanıklı alçıpan levha: Darbeye dayanıklı alçıpan levhalar mavi renkte olmaktadır. Diğer koşullara göre darbelere karşı koruma sağlamaktadır. Merdiven ve koridor gibi hasara eğilimli ortamlar için ideal olmaktadır.
 • Neme dayanıklı alçıpan levha: Neme dayanıklı alçıpan levhalar yeşil renkte olmaktadır. Neme karşı özel olarak formüle edilmektedir. Özellikle banyo ve mutfak gibi nemin çok yüksek olduğu alanlarda kullanıma uygun olmaktadır.
Önerilen İçerik :   İmar ve İmar Belgesi Nedir? Nasıl Alınır, Sorgulanır?

Belirtilen standart alçıpan türlerine ek olarak kağıtsız alçıpan adıyla özel bir türde bulunmaktadır. Bu tür alçıpanlarda kağıt yerine fiberglas kaplama kullanılmaktadır. Daha dayanıklıdır ama maliyeti çok daha yüksektir.

Alçıpan Fiyatları

Alçıpan fiyatı listesini oluştururken ülke geneline göre hazırlanmaktadır. Oluşturduğumuz fiyat listesi herhangi bir bölgeye ya da şehre özgü değildir. Ortalama ülke geneli fiyatlandırma yapılmıştır. Belirli şehir için oluşturulan fiyat listesi o şehre aittir, bu kapsama dahil olmamaktadır. Güncel Alçıpan fiyatları şu şekildedir;

 • Alçı Levha – Yeşil – Corex Fiyatı 130,00 TL‘dir.
 • Alçı Levha – Beyaz – Corex Fiyatı 85,00 TL‘dir.
 • Boardex Levha Fiyatları Fiyatı 260,00 TL‘dir.
 • Alçı Levha – Kırmızı – Corex Fiyatı 135,00 TL‘dir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir