100 m2 Ev Maliyeti Ne Kadar? 100 m2 Dairenin İnşaat Giderleri Nelerdir?

Birçoğumuz kendi evimizi inşa etmeyi hayal ediyoruz. Bir mülk satın alıp ihtiyacınıza uygun hale getirmeye çalışmak yerine sıfırdan başlayabilir ve baştan mükemmel olan kişiye özel bir ev yaratabilirsiniz. Yeni bir ev inşaatçısı tutmadan önce bir ev inşa etmenin maliyeti hakkında bir fikriniz olsun diye, yeni inşa edilen ev maliyetleri için bu kılavuzu bir araya getirdik.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

M2 Başına Konut İnşaat Maliyetleri

Böylesine inanılmaz derecede geniş bir kategoride, bir ev inşa etme maliyetine basit bir fiyat biçmek çok zordur. Ev yapımında, yapının ölçeğinden tasarıma, malzemelere ve son rötuşlara kadar binlerce faktör vardır. Her bedene uyan tek bir fiyat bulmak çok zordur. Çok genel bir tahmin için, metrekare başına bir ev inşa etme maliyetini veya daha genel olarak metrekare başına maliyeti düşünmek en kolay yoldur. Yelpazenin alt ucunda bu şekilde parçalara ayırırsak, yeni inşa edilen bir evin metrekaresi 1.400 dolar gibi düşük bir maliyete sahip olabilir. Bu aralığın üst ucunda, metrekare başına 2.500 dolar hatta 3.000 dolar gibi bir fiyata bakıyor olabilirsiniz. Akılda tutulması gereken tipik, ortalama bir fiyat muhtemelen metrekare başına 1.800 dolar civarındadır.

100 m2 Ev Maliyeti Ne Kadar
100 m2 Ev Maliyeti Ne Kadar

3 Yatak Odalı Bir Ev İnşa Etmenin Ortalama Maliyeti

Üç yatak odalı bir evin tipik büyüklüğü yaklaşık 90 metrekare ila 120 metrekare arasında değişebilir, yani üç yatak odalı bir ev inşa etmenin maliyeti yaklaşık 126.000 ila 300.000 dolar arasında değişebilir ve ortalama maliyet yaklaşık 213.000 dolar civarında olabilir.

4 Yatak Odalı Bir Ev İnşa Etmenin Ortalama Maliyeti

Dört yatak odalı bir evin tipik büyüklüğü yaklaşık 140 metrekare ila 200 metrekare arasında değişebilir, yani dört yatak odalı bir ev inşa etmenin maliyeti yaklaşık 196.000 ila 500.000 dolar arasında değişebilir ve ortalama maliyet yaklaşık 348.000 dolar.

Önerilen İçerik :   Radye Temel Nedir?

5 Yatak Odalı Bir Ev İnşa Etmenin Ortalama Maliyeti

Beş yatak odalı bir evin tipik büyüklüğü yaklaşık 200 metrekare ila 240 metrekare arasında değişebilir, yani beş yatak odalı bir ev inşa etmenin maliyeti yaklaşık 280.000 ila 600.000 dolar arasında değişebilir ve ortalama maliyet yaklaşık 440.000 dolar.

Bir Ev İnşa Etmek İçin Malzemeler Ne Kadar?

Bu bölüm, yapının farklı öğelerini ve bunların özel maliyetlerini açıklar.

İnşaat Maliyetleri

Yeni bir mülkün inşasında yer alan maliyetlerin çoğu inşaatta olacaktır. Üst yapı (duvarlar, çatı kirişleri ve dış cephe kaplaması gibi) maliyetlerin büyük kısmını, bazen toplam inşaat maliyetinin yaklaşık %30’unu karşılayacaktır. Tuğla ve blok tipik olarak en ucuz inşaat yöntemidir – bunun yerine ahşap çerçeve kullanılırsa, fiyat yaklaşık %50 oranında artabilir.

Kuruluş Maliyetleri

Temel ve zemin yapısının maliyetleri, genellikle üst yapı maliyetlerinden sonraki en büyük maliyet olacaktır, ancak üzerine inşa ettiğiniz arsa eğimli veya alışılmadık derecede düşük kalitede olmadığı sürece, bu genellikle oldukça durağandır.

Çatı Maliyetleri

Çatı maliyetleri, genel yapının bir başka önemli kısmıdır. Bir çatı inşa etmenin ortalama maliyeti yaklaşık 5.000 ila 6.000 dolar arasındadır, ancak bu, ölçeğe ve kullanılan kiremit türüne bağlı olarak değişecektir.

Mutfak Maliyetleri

İster temiz bir kuzine mutfağını, ister geniş bir mutfak-yemek odasını donatıyor olun, mutfakların maliyeti büyük ölçüde değişebilir ve ortalama maliyeti yaklaşık 5.000 ila 6.000 dolar arasındadır.

Banyo Masrafları

Banyolar çalışkan odalardır, bu nedenle aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilecek bir banyo kurmanız çok önemlidir. Yeni banyolar, en-suite banyolar gibi küçük, sade odalar için yaklaşık 1.400 dolar ile daha lüks işler için 6.000 dolar arasında değişebilir.

Elektrik Maliyeti

Bir evin kablo tesisatının maliyeti, daha küçük bir ev için yaklaşık 3.000 dolar iken, daha büyük projeler için yaklaşık 5.000 dolara yükseliyor.

Önerilen İçerik :   Render Nedir? Nasıl Alınır? Render Programları Nelerdir?

Hangi Faktörler Maliyetleri Etkiler?

Muhtemelen yukarıda ele alınmayan en büyük bireysel maliyet, arazinin kendisinin fiyatıdır. Arsa fiyatları, arsanın büyüklüğüne ve durumuna, üzerinde herhangi bir imar izni bulunup bulunmadığına ve tabii ki ülkenin neresinde olduğuna bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir.

Tasarım da önemli bir faktör oynayacak. Basit bir tuğla ve blok konstrüksiyonun hesaplanması gerçekten kolay olsa da, ahşap çerçeve veya metal kaplama gibi farklı malzemelerin kullanılması toplam maliyetleri değiştirecektir.

Son armatür ve demirbaş seçiminiz de nihai maliyetlerde bir rol oynayacaktır – büyük bir perakendeciden alınan basit bir banyo takımı birkaç yüz sterline mal olurken, ısmarlama armatürler veya geri kazanılmış ve yenilenmiş ürünler binlerce mal olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir