Prefabrik Ev Fiyatları, Modelleri, Avantajları ve Dezavantajları

Bir ev inşa etmenin maliyeti son birkaç yılda sürekli olarak artmıştır. Çoğu modern endüstride otomasyon, fiyatları kontrol altında tutmak amacıyla toplam çalışma saatlerinin azaltılmasında büyük rol oynamıştır, ancak konut endüstrisi doğası gereği emek yoğundur ve bir şantiyede otomasyon kullanımı bu noktaya kadar sınırlı olmuştur.

İnşaat sektörü, satın alınabilirlik seviyesini korumak için daha verimli ve nihayetinde daha uygun maliyetli evler inşa etmenin yeni yollarını araştırmaya başlamıştır. Tamamen yeni bir kavram olmamakla birlikte, evlerin saha dışında prefabrikasyonu en umut verici gelişmelerden biridir. Evlerin fabrika tipi bir ortamda prefabrik ev olarak üretilmesi, inşaat süresini ve kalite kontrolünü iyileştirme, çevresel faktörlerin etkisini azaltma ve maliyetleri kontrol etme potansiyeline sahiptir. Yeni bir prefabrik ev inşa etmeyi seçmenin bir dizi avantajı ve dezavantajı olacaktır ve karar vermeden önce bunları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Prefabrik Ev Nedir?

En basit tanımıyla prefabrik ev, özel bir ev inşa tesisinde bölümler halinde inşa edilen bir evdir. Bu bölümler daha sonra bir ev alanına taşınır ve burada monte edilerek ev sahibinin taşınması için hazır hale getirilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür bir evin yapımı ve taşınması geleneksel bir eve kıyasla son derece kolaydır.

Prefabrik evler benzersiz bir şekilde inşa edilir, ancak geleneksel evler gibi, ilgili Devlet Daireleri tarafından belirlenen temel gereklilikleri karşılamaları gerekir. Bu gereklilikler güç, dayanıklılık, enerji verimliliği ve yangına dayanıklılık gibi konuları kapsamaktadır. Prefabrik evlerin üç ana türü bulunmaktadır:

Üretilmiş Evler

Bu kategorideki bir ev bölümler halinde inşa edilir ve son yerinde profesyoneller ve ağır makineler tarafından bir araya getirilir.

Kit Evler

Bu evler imal edilmiş evlerden çok daha basittir, ancak birleştirme tarzına benzer bir yapı izlerler. Aslında, çoğu ev alıcısı kendi başına bir kit ev inşa edebilir.

Önerilen İçerik :   Grobeton Nedir, Grobeton Nasıl Dökülür?

Modüler Evler

Bu evler çok daha fazla kişiselleştirme özelliğine sahiptir, şirketler genellikle satın aldığınız kat planını özelleştirmenize izin verir. Bununla birlikte, üretilen ve kit evlerin aksine, modüler evlerin taşınmaz bir temeli vardır.

Prefabrik Ev Avantajlari Dezavantajlari
Prefabrik Ev Avantajlari Dezavantajlari

Prefabrik Avantajları

Enerji Verimliliği

Prefabrik evlerin avantajlarından biri de yüksek enerji verimliliğine sahip olmalarıdır. Prefabrik evler, bu evlerde yaşadığınız yıllar boyunca size para kazandırabilir çünkü tasarımları genellikle enerji verimliliğini göz önünde bulundurur.

Birçok yönden, prefabrik evler çevre için de geleneksel evlerden daha iyidir. Bu evler hava geçirmezdir ve enerji kaybını mümkün olduğunca en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Son teknoloji ürünü pencereleri ısıyı içeride tutar ve bu süreçte enerji faturalarınızı azaltır. Bir prefabrik evin münferit parçaları katı tasarım yönergelerine bağlı olduğundan, bu evlerdeki dikişler genellikle hava geçirmezdir. Bu standartlaştırılmış hava geçirmezlik, evinizi ısıtmanın ve soğutmanın enerji ve ekonomik maliyetini artırabilecek sızıntıları ve hava akışlarını önlemeye yardımcı olur.

Hızlı İnşaat

Hızlı inşaat, prefabrik evlerin en büyük avantajlarından biridir. Daha önce bir ev inşa ettiyseniz (ya da inşa eden birini tanıyorsanız), bu şeyin zamanında inşa edilmesinin neredeyse imkansız olduğunu bilirsiniz. Büyük acil durumlar olmasa bile, hava durumu veya yavaşlayan teslimatlar gibi şeyler inşaat sürenizi uzatabilir ve istediğiniz zaman taşınmanızı zorlaştırabilir.

Prefabrik bir evin parçaları önceden yapılmış olarak geldiğinden, tek yapmanız gereken bunları monte etmek ve evi gerekli yardımcı programlara bağlamaktır. Bu nedenle “modüler” olarak adlandırılır. Prefabrik kısmen inşa edilmiş olarak geldiği için çok daha hızlı yükselir.

Uygunluk

Birçok insan bugünlerde prefabrik ev trendine yöneliyor çünkü bu onlara ev sahibi olurken tasarruf etme fırsatı sunuyor. Genel olarak, prefabrik evler geleneksel evlerden çok daha uygun fiyatlıdır. Bir prefabrik ev inşa etmek, genellikle benzer bir sopa yapılı ev inşa etmekten daha ucuzdur. Daha az malzeme kullanırlar ve ne kadar ihtiyaç duyulduğunu belirleme süreci çok daha kesindir, bu nedenle kullanılmayan malzemeler için ödeme yapma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Önerilen İçerik :   2023 Alçıpan Güncel Fiyatları

Prefabrik Dezavantajları

Arazi Maliyetleri

Mevcut bir evi satın almanın en güzel yanlarından biri, evi çevreleyen bahçeye ek olarak üzerinde bulunduğu araziyi de satın alıyor olmanızdır. Tüm bunlar satın alma için pazarlık edilen fiyata dahil edilir Prefabrik bir ev inşa etmek istiyorsanız, altındaki araziye sahip olmanız gerekir.  Eğer halihazırda araziniz yoksa satın almanız gerekecektir. Ayrıca bu araziye prefabrik bir ev kurmanıza izin verildiğinden ve elektrik, su ve kanalizasyona bağlayabileceğinizden emin olmanız gerekecektir.

Nakliye ve Montaj Faktörleri

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, gelecekteki evinizin farklı bölümlerini taşımanın maliyeti pahalı olabilir. Alışılmışın dışında yaşıyorsanız, nakliye şirketleri evinizin tüm parçalarını şantiyeye götürmek için sizden oldukça yüksek bir ücret talep edebilir.

Seçtiğiniz belirli prefabrik ev modelini monte etme deneyimine sahip bir müteahhit tutmadıysanız, her zaman hatalı montaj riskiyle karşı karşıya olduğunuzu not etmek önemlidir. Bu, bağlantı arızasına, sızıntılara ve diğer sorunlara yol açabilir. Yükleniciniz doğru ekipmana sahip değilse, prefabrik evin farklı modülleri veya panelleri teslimat ve montaj sürecinde hasar görme riski taşır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir