Müteahhitlik Nedir, Müteahhit Nasıl Olunur, Ne İş Yapar ve Maaşları Nedir?

Ev tadilatı profesyonellerinin farklı uzmanlık alanları vardır. Örneğin bir tamirci, banyo dolaplarınızı değiştirebilir veya ana banyonuza güzel bir görünüm kazandırmak için armatürleri değiştirebilir. Bir sıhhi tesisat taşeronu, odanın işlevselliğini yükseltmek için yeni bir duş veya jakuzi küvetinin altyapısını kurabilir. Ancak alanı tamamen elden geçiriyorsanız (düzeni değiştiriyor ve yeni öğeler ekliyorsanız) bir müteahhit gitmeniz gereken yoldur.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Müteahhit Nedir?

Bir müteahhit için basit bir genel tanım, bir bina veya tadilat projesinin her yönünü koordine eden ve denetleyen kişidir. Bu, proje için uygun izinlerin alınmasını ve marangozlar, tesisatçılar ve elektrikçiler gibi diğer taşeronların işe alınması, programlanması ve denetlenmesini içerir. Bununla birlikte, çalışmaları, uygulamalı görevleri yönetmenin ötesine geçer. Lisanslı müteahhitler, tüm şantiyenin sorumluluğunu üstlenirler, yani işçi tazminat ve sorumluluk sigortası taşırlar. Bir işçi işte yaralanırsa veya mülkünüz kazayla hasar görürse, müteahhit duruma el koyar. Kısacası, bir şeyler ters giderse, müteahhit bunu düzeltmekten mali olarak sorumludur.

Müteahhit, tüm işlerin herhangi bir ürün garantisini veya garantisini geçersiz kılmayacak şekilde yapılmasını sağlar. Nitelikli profesyoneller dış cephe kaplaması, çatı kaplama, pencere ve büyük aletleri belirli bir şekilde monte etmelidir, aksi takdirde üretici garantilerini yerine getirmeyi reddedebilir. BGir müteahhit projeyi denetlediğinde, herkesin üreticinin yönergelerini izleyeceğini bilirsiniz.

Son olarak, müteahhit, çalışma alanını ve malzemeleri güvence altına almaktan da sorumludur. Tüm çöp ve molozların temizlenmesi ve atılması gibi büyük projeleri ve işçilerin zeminlerinizi korumak için koruyucu ayak kaplamaları giymelerini sağlamak gibi küçük ama önemli ayrıntıları ele alırlar.

Lisans Gereksinimleri ve Nitelikleri

Müteahhit için zorunlu lisans gereksinimleri vardır. Müteahhitler kalifiye olmak için bir testi geçmelidir, ancak bazı eyaletler sorumluluk sigortası kanıtı, vergi kimlik numarası ve iş adresi kanıtı gibi ek koşullar getirir.

Önerilen İçerik :   Akşam Kaçtan Sonra İnşaat Yasak?

Müteahhitler sadece bir lise diplomasıyla lisanslanabilse de, birçok müteahhit inşaat yönetimi, inşaat mühendisliği veya bina bilimi diplomasına sahiptir. Müteahhitlerin farklı inşaat yöntemlerini ve malzemelerini, bir sahayı nasıl değerlendireceklerini ve hazırlayacaklarını, mimari ve tasarım planlarını nasıl okuyacaklarını ve bir projeyi tamamlamak için ne zaman denetimler ve izinler gerektiğini anlamaları gerektiğinden ileri eğitim yararlıdır. Pratik deneyim, müteahhitler için en önemli niteliktir. Çoğu, bir müteahhitlik lisansı başvurusunda bulunmadan önce, yetenekli taşeronlar olarak çalışarak, denetim rollerine ilerleyerek yıllarını harcarlar. Bu deneyim, onları maliyetleri ve tamamlanma sürelerini tahmin etmeye, nitelikli taşeronları tanımaya, tamamlanan işi test etmeye ve giderleri kontrol etmeye hazırlar.

Muteahhit Nasil Olunur
Muteahhit Nasil Olunur

Müteahhitler, Ev Yenileme İşlerinde Kalite Ve Uygunluk Sağlar

Bir müteahhit, belki de işin en önemli yönü olan ev yenileme sürecinin tüm aşamalarında kalite ve uyumluluğu sağlayacaktır. Herhangi bir şey ters giderse veya gereksinimleri karşılamıyorsa, sorunu düzeltmek ve ilgili maliyetleri karşılamak müteahhittin görevidir.

Bir genel müteahhit inşaat ruhsatı aldığında, işletme adı altında dosyalıyorlar. Bu, onları gerekli bina kurallarına uymaktan ve bu kurallara uyulmaması durumunda herhangi bir ceza ödemekten sorumlu tutar. Yasal uyumluluğu sürdürmenin yanı sıra, ürün veya malzeme garantileri için koşulların karşılanmasını da sağlayacaktır. Örneğin, çatıların ve pencerelerin, yalnızca işin kalifiye ve sertifikalı bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmesi durumunda geçerli olan garantilere sahip olması yaygındır.

Müteahhit Ne İş Yapar?

Genel bir müteahhit, bir inşaat projesini baştan sona görmekten sorumludur, ancak bu tam olarak ne anlama geliyor? Esasen, bir müteahhit, mülkün sahibi ile malzeme tedarikçileri, satıcılar ve tüccarlar dahil olmak üzere binayı hayata geçiren herkes arasında bir arabulucu görevi görür.

Müteahhittin sorumlulukları, projede kullanılan teslimat yöntemine bağlıdır. Örneğin, tasarla-inşa et projesinde, müteahhit bir projenin hem tasarımını hem de inşasını yönetmekten sorumlu olabilir. Geleneksel bir tasarla-teklif-inşa et projesinde, müteahhit işi ancak tasarım ve özellikler mimar tarafından belirlendikten sonra yönetir. Müteahhit fiili inşaat sürecinden önce, sırasında ve sonrasında önemli sorumlulukları vardır.

Önerilen İçerik :   5 Katlı Bir Bina Kaç Ayda Biter?

İnşaat Öncesi

İnşaat başlamadan önce, bir müteahhit aşağıdakilerin bir kısmından veya tamamından sorumlu olabilir:

  • İnşaat bütçesi oluşturma ve yönetme
  • Özel görevleri tamamlamak için taşeronları işe almak
  • Tasarımın gerçekleşmesini sağlamak için mimarla işbirliği yapın

Tüm bu görevler inşaat başlamadan önce başlasa da, Genel Müdür projenin geri kalanında bütçeyi yönetmeye, mimarla çalışmaya ve taşeronlarla etkileşime devam edecek.

İnşaat Sırasında

İnşaat devam ederken, müteahhit muhtemelen aşağıdakilerden bazılarını ele alacaktır:

  • İnşaat şartnamelerine atıfta bulunarak inşaat işlerini denetlemek
  • Projeyi zamanında tutmak
  • Program gecikmelerine ve diğer aksaklıklara yanıt verme

Genel olarak, bir müteahhit inşaat sırasındaki rolü, herkesin birlikte iyi çalışmasını ve programı veya bütçeyi olumsuz etkileyebilecek zorluklara tepki vermesini sağlamaktır.

İnşaattan Sonra

İnşaat işi tamamlandıktan sonra, bir müteahhit aşağıdakiler de dahil olmak üzere sorumlulukları vardır:

  • Haciz feragatlerinin toplanması ve takibi
  • Taşeronların çalışmalarının karşılığı olarak ücret almalarını sağlamak
  • Ödeme zincirindeki ödemelerle ilgili sorunları yönetme

Müteahhit, taşeronlar ve bina sahibi arasındaki ana temas noktası olduğundan, müteahhit işin şartnameye uygun olarak tamamlanmasını ve ardından ödemenin yapılmasını sağlar.  Kısacası, bir inşaat projesini baştan sona almayı mümkün kılan tüm hareketli parçaları bir müteahhit yönetir. Çoğu şantiyede, taşeronlar gerekli işçiliği tamamlarken, müteahhit bir yönetim rolü üstlenir.

Daha küçük ölçekli projelerde, müteahhit işin bir kısmını kendisi tamamlayabilir, yalnızca özel işler için sözleşme imzalayabilir. Müteahhitler, birçok farklı müteahhit türünden yalnızca biridir , ancak bir projenin tamamlanmasını ve inşaat sürecine dahil olan herkesin ödeme almasını sağlamada çok önemli bir rol oynarlar.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir